Római levél 38.

Római levél 38. sarai00011

--Róma 10,11-21.
--Ezennel, jelentem, befejeztük a 10. fejezetet.
--A 10. fejezet is nagyon gazdag volt. És biztató.
--A HIT üzenetét különösen is átvettük - hogyan megyünk át a "lehetetlenségek" szakadéka felett, a "mi oldalunkról" az "Úr oldalára", a hit kifeszített "hídján" keresztül, és hogyan jövünk vissza, úgy, hogy átéljük az Ő szabadítását, megkapjuk a megoldásokat, Vele együtt. Megerősítésünkre szólt: Zsid 4,16. 🙂
Róm 10:6 A hitből való igazság pedig így szól: Ne mondd a te szívedben: Kicsoda megy föl a mennybe? (azaz, hogy Krisztust aláhozza;)  Róm 10:7 Avagy: Kicsoda száll le a mélységbe? (azaz, hogy Krisztust a halálból felhozza.)
--Más szóval: nem „hitetlenkedik”, hogy valóban feltámadt-e az Úr Jézus. Nem mondja magában, hogy „úgysem”, vagy, hogy „én ezt nem hiszem el”. NEM bizonyítékokat követel, hanem KÉSZ hit által elfogadni a tényeket.
--A HITETLENSÉG azonos az Ó és az Újszövetségben – egy erő, egy lelkület, egy hozzáállás, egy döntés, ami megkérdőjelezi Isten igazságát, igaz voltát, igazmondását, és a kérdőjel mellé odaállítja saját állítását, illetve saját akarnok, önző döntését (mint Ádám tette ezt az Édenben – Évával... leírja az Ige a döntési folyamatot, a megkérdőjelezéstől, a gyanakvástól kezdve a saját kívánság mellé állításáig és a választást, ami önzés és a másik semmibevétele alapján történt).
--Az Ószövetségben a parancsolattal – az Igével – kapcsolatos, az Újszövetségben (Róma 10,6-7.) pedig az Úr Jézus áldozatával, halálával és feltámadásával kapcsolatos. De maga a HITETLENSÉG ugyanaz.
--„ Mert e parancsolat, amelyet én e mai napon parancsolok neked, nem megfoghatatlan előtted; sem távol nincs tőled. 12 Nem a mennyben van, hogy azt mondanád: Kicsoda hág fel értünk a mennybe, hogy elhozza azt nekünk, és hallassa azt velünk, hogy teljesítsük azt? 13 Sem a tengeren túl nincsen az, hogy azt mondanád: Kicsoda megy át értünk a tengeren, hogy elhozza azt nekünk és hallassa azt velünk, hogy teljesítsük azt? 14 Sőt felette közel van hozzád ez Ige: a te szádban és szívedben van, hogy teljesítsed azt. 15 Lám elődbe adtam ma neked az életet és a jót: a halált és a gonoszt.” (5Móz 30,11-15.)
--Szádban és szívedben – erről beszélsz, ez hatja át napjaidat, ezt fogalmazod meg, és szívedben, vagyis, belülről hat rád, forog benned, és befolyásolja döntéseidet. Legalábbis az Úr ÍGY AKARTA és akarja, így teszi, ha szólsz róla, bejön a szívedbe is, és így fogod teljesíteni! A választás pedig élet-halál dolga!
 Róm 10:8 De mit mond? Közel hozzád a beszéd, a szádban és a szívedben van: azaz a hit beszéde, amelyet mi hirdetünk.  Róm 10:9 Mert ha a te száddal vallást teszel az Úr Jézusról, és szívedben hiszed, hogy az Isten feltámasztotta őt a halálból, megtartatol.
--Az IGE nagyon különleges. Örökkévaló szó. „Uram! örökké megmarad a te igéd a mennyben.” (Zsolt 119,89.)
a./ Az Úr adja.
b./ Mi hirdetjük.
c./ Közel hozza az emberhez.
d./ Beszél is róla az ember, és a szívébe is beköltözik: HIT támad benne.
e./ Ahogy a HITET kimondja, a szó és a HIT együtt... változást hoz. Az Isten országa nyer teret általa... csodák történnek. (Mt 9,21 – ezt mondta magában... a vérfolyásos asszony. És megtette. Az Úr pedig mit mondott? A te HITED téged megtartott.)
--Összetartozik: a HIT a SZÓ és a CSELEKEDET. Így lesz teljessé a HIT. Cselekedetek nélkül meghalt magában. Az első cselekedete: a szó. (Jak 2,26.)
--A szó NEM a többi cselekedet – a HIT TÖBBI cselekedete – helyett van, hanem sokszor az első a többi cselekedet között... mint a vérfolyásos asszonynál is, de utána, ahogy az Úr szólt: „ne félj, csak higgy, és megtartatik” Jairus lányának gyógyításával is kapcsolatban állt... ne zavarogjatok itt – a lány nem halt meg (!) csak alszik... (Lk 8,50.)
--A szó és a HIT együtt HAT... száddal szólsz és szívedben hiszed – ezt az Úr látja. A megmentés is ennek gyümölcse. Az Úr látja, kinél van ott a HIT, és ki az, aki „csak beszél”.
 Róm 10:10 Mert szívvel hiszünk az igazságra, szájjal teszünk pedig vallást az üdvösségre.
--Fil 2,11 – minden nyelv vallja – ki kényszerből, ki HIT által (örömmel – és időben).
--Acs 2,36 – Úrrá és Krisztussá tette Őt... (igazolta – mint Fil 2-ben... „annakokáért az Isten is felmagasztalta Őt...” – ez elismerés, megdicsőítés... igazolás.)
--1Kor 12,3 – a SztLélek Őt magasztalja (Jn 16,13-14.) és SztLélek által mondja Úrnak Krisztust mindenki.
--2Kor 4,5 – nem magunkat prédikáljuk, hanem az Úr Jézus Krisztust (Őt helyezi középpontba a Szentlélek – ld. Az egész Acs 2 prédikációja.).
--1Kor 15,27 – mindent a lábai alá helyezett (vetett – hüpotasszó). Ez most így van... nyilván azon kívül, Aki mindent a lábai alá vetett... Ezt jelenti, hogy Úr az Atya Isten dicsőségére.
--Őróla teszünk megvallást az üdvösségre – vagyis, így nyerjük el, amiért Ő eljött.
--Az, hogy az Ő nevét segítségül hívjuk (v.13) azt jelenti, mármint, ha Őt megszólítjuk, hogy hisszük, hogy feltámadt és él. Megváltónak mondjuk, Aki értünk adta az életét. És Úrnak valljuk meg, mint Akit megdicsőített az Atya, és VALÓSÁGGAL Úr, uralkodik, mint Uraknak Ura és Királyoknak Királya.
 Róm 10:11 Mert azt mondja az Írás: Valaki hisz Őbenne, meg nem szégyenül.
--A HIT veti távol tőled a szégyent.
--A megszégyenülés kettős jelentésű – ezen a világon (lehet, hogy itt megvetnek, lenéznek, kinevetnek, senkinek tartanak), és az örökkévalóságban (az lesz a maradandó, és oda érvényes ez az Ige is – NEM fogsz megszégyenülni, ha bízol Őbenne.)
--Megvéd. Melléd áll. Leteszi a voksot melletted. Szeret, és nem hagy magadra.
--„Hozzád emelem, Uram, lelkemet! 2 Istenem, Benned bízom; ne szégyenüljek meg; ne örüljenek rajtam ellenségeim. 3 Senki se szégyenüljön meg, aki Téged vár; szégyenüljenek meg, akik ok nélkül elpártolnak Tőled.” (Zsolt 25,1-3.)
--Ez egy belső bizalom. Egy segítségül hívó, hűséges bizalom. Hozzá kiáltó bizalom.
--„Ezért így szól az Úr Isten: Íme, Sionban egy követ tettem le, egy próbakövet, drága szegletkövet, erős alappal, aki [benne] hisz, az nem fut!” (Ézs 28,16.)
--HISZ Benne – nem fut... nem futamodik meg, nem veri meg az ellenség, nem kell menekülnie. (Persze a bölcs ember kitér a felesleges baj elől – de itt nem erről van szó – Péld 27,12. „Az eszes meglátja a bajt, elrejti magát; az esztelenek neki mennek, kárát vallják.”)
--Acs 10,38 – mindenkivel jót tett, megszabadította azokat, akik az ördög hatalma alatt voltak – legyőzte az ördögöt, ezért a Benne való bizalom emel fölé az ördögnek téged is.
 Róm 10:12 Mert nincs különbség zsidó meg görög között; mert ugyanaz az Ura mindeneknek, aki kegyelemben gazdag mindenekhez, akik Őt segítségül hívják.
--Csak, hogy ISMÉT biztos legyen MINDENKI Ura, és MINDENKIHEZ gazdag a kegyelemben, akik Őt segítségül hívják.
--Zsidó és görög egyaránt segítségül hívhatja. (Gal 3,28. Nincs zsidó, sem görög...)
--GAZDAG a kegyelemben. Nem kérdés: könyörül, akin könyörül, (megmarad mellette), és kegyelmes lesz ahhoz, akinek kegyelmezett (alig várja, hogy kegyelmet gyakorolhasson – és megmarad ebben) – csak hívd segítségül Őt.
--Acs 10,34-35 – Péter sokat hezitált, de az Úr meggyőzte, elment Corneliushoz, és ott felbátorodva hirdeti a teljes körre kiterjedő kegyelmet, annak gazdagságát, személyválogatás nélkül.
--Fil 4,19 – az Ő gazdagsága szerint tölti be szükségeidet, (légy bátor vetni, adni).
--2Kor 9,8 – „Az Isten pedig hatalmas arra, hogy rátok árassza (mint folyót) minden kegyelmét, hogy mindenben, mindenkor, teljes elégségetek legyen (!!!), minden jótéteményre bőségben legyetek.” – ez a bőség Igéje, nem felesleges benne egyetlen „minden” sem.
--Ef 1,18 – az ő öröksége dicsősége gazdag... nagyon sok, nagyon felette van annak, amit elgondolsz, nagyon megmutatja az Ő jelenlétét, nagyon győzelmes és győzelmet ígérő, nagyon kimutatja, milyen hatalmas Ő.
--Ef 3,16 – a belső emberben is hatalmasan erősít meg... (dicsősége gazdagságáért – tehát túl van azon, amit elgondolnál, elképzelnél)
--Kol 1,27 – „Akikkel az Isten meg akarta ismertetni azt, hogy milyen nagy a pogányok között eme titok dicsőségének gazdagsága, az [tudniillik], hogy a Krisztus ti köztetek van, a dicsőségnek ama reménysége…”
 Róm 10:13 Mert minden, aki segítségül hívja az Úr nevét, megtartatik.
--Joel 2,32. Acs 2,21. És ez a hely. Háromszoros megerősítés – egy az Ószövetségben, kijelentés, előre mutat az Újszövetségre, és az Úsz-ben kétszeresen megerősíti az Ige: VAN megmenekülés, és ez a megmenekülés az Úr Jézus NEVE által (lénye, személye, megváltása) által van – Acs 4,12.
--MINDENKI – aki HISZ, és SZÓL
--Ez a tartalma a Róma 10,9-10 üzenetének, SEGÍTSÉGÜL hívás – Jézus Krisztus megszólítása (én ezért így mondom a bűnösök imáját)
 Róm 10:14 Mimódon hívják azért segítségül [azt], akiben nem hisznek? Mimódon hisznek pedig [abban], aki felől nem hallottak? Mimódon hallanának pedig prédikáló nélkül?  Róm 10:15 Mimódon prédikálnak pedig, ha el nem küldetnek? Amiképpen meg van írva: Mely szépek a békesség hirdetőknek lábai, akik jókat hirdetnek!
--Ez a sorozat utal arra, hogy mire is hívattunk el. (Róma 8,28-30.)
--Ami végett – amiért – rendeltettem (tithémi) én hirdetővé (kérüx) és apostollá (ig-t szólok a Kr-ban, nem hazudok), pogányok tanítójává hitben és igazságban (aléteia)... 1Tim 2,7. Ez volt a cél (Acs 9-ben is láttuk).
--A MEGMENTÉS a hirdetők nélkül nem lehetséges. KELLENEK akik hirdetik az Igét.
--Kérüx – kikiáltó, kihirdető... mindazzal, ami ezzel jár... nevetségessé válás is, mások dühössége is...
--Ézs 52,7 – „Mily szépek a hegyeken az örömmondónak lábai, aki békességet hirdet, jót mond, szabadulást hirdet, aki ezt mondja Sionnak: Uralkodik a te Istened!”
--Jó érzés arra gondolni, amit hirdet, ezért öröm, ahogy hallod, hogy jön… itt a “szépség” magyarázata.
--Örömhír – örömöt hozol, örülnek neked – a másik mellett. A fogadókészségtől függően.
--“Magas hegyre menj fel, örömmondó Sion! Emeld föl szódat magasan, örömmondó Jeruzsálem! Emeld föl, ne félj! Mondjad Júda városinak: Ímhol Istenetek! 10 Íme, az Úr Isten jő hatalommal, és karja uralkodik! Íme, jutalma vele jő, és megfizetése Őelőtte. 11 Mint pásztor, nyáját úgy legelteti, karjára gyűjti a bárányokat és ölében hordozza, a szoptatósokat szelíden vezeti.” (Ézs 40,9-11.)
--Az Örömüzenet a jó jövőt hirdeti, a reménység szava, a megváltás és megmentés szava, az Örökkévaló és Hatalmas Istenről való szó, Aki jön, ítéletet is tart, jutalmaz is, uralkodik, és nem az ellenség fog győzni, felszabadító a jelenléte, és közben GYÖNGÉD és SZELÍD… (Mt 11,28-30.)
--Ma is ezt hirdetjük. Erre van szükség. Ez a valóság. Jézus
 Róm 10:16 De nem mindenek engedelmeskedtek az evangéliumnak. Mert Ésaiás azt mondja: Uram! Kicsoda hitt a mi beszédünknek?
--Ez áthúzza az Isten Igéjét? „Nem lehet, hogy meghiúsult legyen...” – NEM húzza át. Maga a Messiás szól így, Ő maga élte át... valamiképpen „benne volt a pakliban”. Ma is benne van.
--Ézs 53,1. Ezzel kezdődik az egész BEMUTATÁS. Ézs 49,4 – „haszontalan költöttem el az erőmet...” – ez a fájdalom, a látszólag értelmetlen, válasz nélküli igehirdetés, befektetés... de az Úrnál van ítéletem és jutalmam... ez viszont valóság, és megvigasztal.
--Jn 12,38 – az Úr elvettetésről szóló szava beteljesedik az Úr Jézuson...
 Róm 10:17 Azért a hit hallásból van, a hallás pedig Isten igéje által.
--Alapösszefüggés – akarod, hogy HIT legyen? Olvasd, szóld, gondold át az Igét, és JÖN.
 Róm 10:18 De mondom: Avagy nem hallották-e? Sőt inkább az egész földre elhatott az ő hangjuk, és a lakóföld véghatáráig az ő beszédük.
--Hallották, hallották – Zsolt 19,5 – ezt idézi: „szózatuk kihat az egész földre, és a világ végére az ő mondásuk” – igaz, itt a napról van szó, a csillagokról, de az Igére is alkalmazza itt az Úr.
 Róm 10:19 De mondom: Avagy nem ismerte-e Izrael? Először Mózes mondja: Én titeket felingerellek egy nem néppel, értelmetlen néppel haragítalak meg titeket.
--Itt az 5Móz 32,21-et alkalmazza – de itt az ingerlés a népek megtérését jelenti, ők elfogadták a Messiást.
--„ Azzal ingereltek ők, ami nem isten; hiábavalóságaikkal bosszantottak engem; én pedig azzal ingerlem őket, ami nem népem: bolond nemzettel bosszantom őket.” (5Móz 32,21.)
--Az Ige megteheti, hogy egy szakaszt kiemel, más értelmet is adhat neki, és úgy is alkalmazhatja. Mint itt… most nem ítéletül adja a népeket, hanem “ingerlésül”, hogy Izráel is féltékeny legyen, és jöjjön megtérni.
 Róm 10:20 Ésaiás pedig bátorságosan ezt mondja: Megtaláltak azok, akik engem nem keresnek; nyilvánvaló lettem azoknak, akik felőlem nem kérdezősködtek.  Róm 10:21 Az Izraelről pedig ezt mondja: Egész napon kiterjesztettem kezeimet az engedetlenkedő és ellentmondó néphez.
--„ Megkeresni hagytam magamat azoktól, akik nem is kérdeztenek; megtaláltattam magamat azokkal, akik nem is kerestenek. Ezt mondám: Ímhol vagyok, ímhol vagyok, a népnek, amely nem nevemről neveztetett. 2 Kiterjesztém kezeimet egész napon a pártos nép után, amely nem jó úton járt gondolatainak nyomán.” (Ézs 65,1-2.) 🙂